Zmiany w prawach jazdy w 2018 roku


Informacje, Samochody / piątek, Grudzień 1st, 2017

Od przyszłego roku 2018 kierowców czeka wiele niespodzianek. Trzeba się przygotować na to, że kierowcy zdający prawo jazdy będą mieć trudniej. Pierwsze, co się zmienia to „zielony listek”. Oznacza to, że nowy kierowca, który otrzymał prawo jazdy będzie musiał jeździć z takim listkiem naklejonym na szybie.

Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne, a niestety w Polsce osoby młode, które nie tak dawno otrzymały prawo jazdy powodują bardzo dużo wypadków. Nie można sobie na to pozwolić, dlatego państwo wprowadza nowe przepisy. Ich brak doświadczenia, ale chęć udowodnienia innym, że są najlepsi w tym, co robią prowadzą do wielu tragedii.  4 czerwca 2018 roku każdy z nowych kierowców będzie objęty dwuletnim okresem próbnym. Dzień odebrania prawa jazdy będzie dniem liczenia tego okresu. Jeśli w tym czasie kierowca popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwo w komunikacji to automatycznie bezie skierowany na kurs reedukacyjny oraz na badania psychologiczne. Dodatkowo taki kierowca musi się liczyć z tym, że okres próbny od dnia kursu będzie wydłużony o dwa lata.

Przez pierwsze osiem miesięcy od odebrania prawa jazdy młody kierowca nie będzie mógł pracować jaklo kierowca. To oznacza, że nie będzie mógł pracować chociażby w pizzerii. Samochód z przodu i z tyłu musi mieć zielony listek. Osoby, które dopiero, co odebrały prawo jazdy na kolejne osiem miesięcy mają również ograniczoną prędkość poruszania się, w mieście maksymalnie 50 km/h. Poza terenem miejskim prędkość rośnie do 80km/h, a na autostradzie do 100 km/h.

Kolejna zmiana to dwa obowiązkowe i dodatkowo płatne szkolenia, które kasyd musi w czasie trwania okresu próbnego przejść. Cześć teoretyczna to koszt 100 zł i będzie to między innymi psychiczne aspekty kierowania pojazdem oraz czynniki wpływające na bezpieczeństwo. Szkolenie praktyczne to 200 zł i zalicza się tutaj między innymi niebezpieczeństwa spowodowane nadmierną prędkością.

Zmiany dotyczą również tych kierowców, którzy przekroczyli 24 punkty karne.